image
  • 23 marca 2019

Powodzie w USA, susza w Australii, niekorzystne prognozy w południowej i południowo-wschodniej Europie.

  • Brak komentarzy

Opublikowane przez: admin

Tradycyjnie o tej porze roku uwagę rynku przyciąga pogoda, która będzie miała decydujący wpływ na kształt bilansu zbóż w nadchodzącym sezonie. To z kolei determinuje zachowanie inwestorów na giełdach towarowych.

Na które regiony parzy dziś rynek? Największe zagrożenie stwarzają powodzie w USA. Intensywne opady, w połączeniu z topniejącym śniegiem, przyniosły historyczne powodzie w stanie Nebraska, a także w Kansas i Iowa. Niepokoją najnowsze prognozy NOAA, zgodnie z którymi wiosna może przynieść ponadnormatywne opady deszczu w głównych regionach upraw, utrudniając siewy pszenicy jarej, kukurydzy oraz soi. Ryzyko powodzi oceniane jest jako bardzo wysokie.

Coraz bardziej martwi brak opadów deszczu na południu i południowym wschodzie Europy, gdzie kondycja zbóż ozimych już dziś pozostawia sporo do życzenia.

Z uwagą należy śledzić prognozy pogody dla Ukrainy, która w ciągu ostatnich 2 miesięcy odnotowała znacznie mniejsze opady deszczu.

Nie należy zapominać o Australii, która już od dwóch lat zmaga się z historyczną suszą. A umacniające się El Nino oznacza kontynuację niekorzystnych warunków przez kolejne pół roku, podczas gdy siewy pszenicy ozimej zaczynają się już za kilka tygodni.